tel.: 572 551 250knihovna@knihovnabbb.cz

Jiří Jilík - Křest nové knihy

datum akce 28.3.2023, před 1 rokem | vytvořeno: 9.2.2023, před 1 rokem v rubrice Aktuálně Křest knihy Podhůřím Bílých Karpat do země bohyní a zbojníků.

Srdečně vás zveme na křest nové knihy PaedDr. Jiřího Jilíka - Podhůřím Bílých Karpat do země bohyní a zbojníků, kterou vydalo nakladatelství REGIA Praha.


Křest knihy a autogramiáda se uskuteční v úterý 28. března 2023 v čítárně Knihovny BBB v 17:00 hodin.

Zahrají a zazpívají: Gajdoši z Kopanic

Vstup volný.


Knihu Podhůřím Bílých Karpat bude možné na akci zakoupit.„Podhůřím Bílých Karpat do země bohyní a zbojníků“

Podhůří Bílých Karpat, rozlehlé území mezi jejich hřebenem a tokem Olšavy v jihovýchodní části Moravy, nárazníkové pohraniční pásmo mezi Slovenskem (před r. 1918 Horní Uhry) a Moravou, mnoho nadějí na klidný život neskýtalo. A právě sem do kraje, kde končil chleba a začínalo kamení půjdeme po tajemných stezkách. Setkáme se na nich s hejtmanem Šarovcem z hluckké tvrze, který v čele slováckého regimentu bránil tento kraj proti hordám Bočkajovců a moravští husité zde svedli poslední zápas s vojsky Zikmundovými. Na pouti u sv. Antonínka se budeme obdivovat kráse slováckých krojů a v blatnických vinohradech při ochutnávce vína a naslouchat vypravování o duchu nešťastné Lízy. Navštívíme Nivnici, kde opatrují zvon se záhadným nápisem, Moravskou Tróju, jak byl kdysi archeology nazván Bánov, a vydáme se po stopách příběhu poustevníka Jana, jehož památku připomínají poblíž Bystřice pod Lopeníkem dvě kapličky a boží muka. Na Moravských Kopanicích nahlédneme do obydlí nejslavnější žítkovské bohyně Pagáčeny a vystoupáme na Velkou Javořinu, horu spojenou s tradicí česko-slovenské vzájemnosti, ale také útočiště zbojníků, kteří v opuštěných skaliskách horského masivu ukrývali své poklady. A nahlédneme i na slovenské kopanice; projdeme se Bošáckou dolinou do Zemanského Podhradí. Na tamní faře pobýval jako host faráře Jozefa Ludovíta Holubyho, spisovatel Alois Jirásek, když sbíral materiál ke svému románu Bratrstvo, a park zdejšího zámku byl místem milostných dostaveníček básníka a tvůrce spisovné slovenštiny Ludovíta Štúra s komtesou Adelou Ostrolúckou. A nejtajemnější stezka nás zavede takřka k Váhu, do Trenčanských Bohuslavic, ke v někdejší zámecké kapli pohlédneme do tváře mumii z římských katakomb…


Autorem knihy je PaedDr. Jiří Jilík (1945), někdejší dlouholetý šéfredaktor Slováckých novin v Uherském Hradišti, který postupně mapuje zapomenuté příběhy  kulturní historie našeho kraje. Nová kniha je čtvrtým svazkem edice „Tajemné stezky“, kterou vydává pražské nakladatelství REGIA. V předchozích společně s Bořkem Žižlavským zpracovali monograficky Chřiby (Chřiby strážci středního Pomoraví; 2015), vlastní Pomoraví od Napajedel přes Uherské Hradiště a Veselí do Kyjova (Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka; 2018), v další se již Jiří Jilík sám vydal podél Olšavy od pramene až k soutoku s Moravou (Poolšavím cestou králů a špehýřů; 2019). Čtvrtý svazek navazuje na předchozí a v závěrečné kapitole překračuje hranice do oblasti slovenských Kopanic.

Knihy edice Tajemné stezky jsou vyprávěny poutavě a s cílem přiblížit zapomínanou historii kraje, v němž žijeme a který je naším domovem.


Mohlo by vás zajímat
Na co se můžete těšit
Právě probíhající

Tipy na nákup

Napište nám, které tituly byste rádi uvítali v nabídce našich oddělení.

Zajímavé odkazy
Naši partneři