tel.: 572 551 250knihovna@knihovnabbb.cz

Odkazy pro inspiraci

Různé - užitečné odkazy pro knihovny

  

Vybavení knihoven - Ceiba – TÚK

Knihovnické tiskopisy, pomůcky, regálové systémy, doplňky.

Výstavba a rekonstrukce knihoven - Informace pro knihovníky

Potřebné informace k výstavbě a rekonstrukci knihoven, standardy pro výstavbu knihoven.

Databanka vzdělávacích knihovnických programů - https://knihovnici.kjm.cz/

Databanka slouží pracovníkům knihoven, kteří po přihlášení, mohou zveřejňovat, sdílet a hodnotit lekce, vzdělávací programy, besedy a další typy programů, které knihovny realizují pro své uživatele (od dětí, přes dospělé až po seniory a další cílové skupiny).

Čtenářské kluby - zpracované výukové lekce pro žáky základních škol. Inspirace pro knihovníky, kteří pořádají besedy nad knihami pro dětské čtenáře. Spousta krásně zpracovaných lekcí a jiných podpůrných materiálů -  http://new.ctenarskekluby.cz/co-nabizime/lekce

Metodické listy k besedám a lekcím - http://metodika.knihovna.cz/

Projekt studentů Informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Na stránkách můžete najít inspiraci k besedám a své vlastní metodické listy sdílet s ostatními.

Besedník Ivony Březinové - www.besednik.cz

Internetový portál sdružující autory "na cestě" rozjela spisovatelka Ivona Březinová a podporuje ho i Národní knihovna.  Umožňuje knihovnám a školám snadno a rychle získat kontakty na lidi, kteří jsou ochotni pořádat besedy, veřejná čtení, workshopy a přednášky.

Materiály a besedy pro práci s dětmi a mládeží - Klub dětských knihoven Zlín

OKNA - O knihovnických aktivitách - texty besed z jednotlivých ročníků

Zlatá stuha - metodické listy, které připravila paní Nina Rutová pro knihy oceněné Zlatou stuhou. Najdete zde náměty, jak lze s knihou nebo jejím úryvkem v knihovnách pracovat a udělat z individuálního čtení společný zážitek.

Užitečné a volně dostupné on-line nástroje pro knihovníky - http://nastroje.knihovna.cz/

Pro­jekt nástroje.knihovna.cz má za cíl sbí­rat, tří­dit, popi­sovat a nabízet vám online nástroje, které se povalují po internetu a mohou vám uči­nit život aspoň o něco málo lehčí a zábavnější.

Tisíc knih - http://www.tisicknih.cz/

Na první pohled velmi jednoduchý a graficky střídmý web s názvem Tisíc knih je věnovaný stejnojmenému projektu - po zadání názvu knihy vám doporučí dalších 1000 titulů, které by se vám mohly líbit.

Včelka - https://www.vcelka.cz/cs/

Online aplikace Včelka zlepšuje úroveň čtení a pomáhá při obtížích se čtením, včetně dyslexie. Je to učební nástroj nové generace pro studenty, rodiče, učitele a profesionály. Na základě osvědčených cvičení z poradenské praxe vytváří aplikace individuální sady cvičení pro každého čtenáře, které se přizpůsobují jeho aktuálním dovednostem.

Zlatý fond české a světové literatury pro fondy veřejných knihoven - https://ipk.nkp.cz/odborne-cinnosti/knihovni-procesy/akvizice/01_Akvizice.htm

Elektronický časopis Malý tvořivec, který vydává Klub tvořivých knihovníků. Časopis obsahuje autorské listy různých kvízů, omalovánek, vystřihovánek, oblékaček, skládaček, labyrintů apod.