Židovský rok v Knihovně BBB (1875-2015)
Budova bývalé židovské synagogy, v níž sídlí Knihovna BBB, slaví v letošním roce 140 let od svého postavení.
Po celý rok 2015 máme naplánovaný projekt, který se jmenuje Židovský rok v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana. Důvodem tohoto projektu byla skutečnost, že budova, v níž sídlíme, slaví v letošním roce 140 let od svého postavení. Jedná se o jedinou hmotnou židovskou památku na území města, která je navíc vyhlášena za kulturní památku.
Hlavním cílem Židovského roku je přiblížit širší veřejnosti kulturu, zvyky a tradice židovské komunity, která byla do roku 1939 nedílnou součástí Uherského Hradiště. Akce jsme rozdělili tak, aby bylo zastoupeno všechno, a aby se tak židovská kultura prolínala ve všech hlavních uměleckých oblastech.
Plánujeme cyklus přednášek, jejichž lektoři budou popisovat zvyky a tradice, ale třeba i židovskou architekturu, literaturu či film. Chtěli bychom dát prostor i živé kultuře, plánujeme proto koncert vážné hudby. Další oddíl je dramatický, kde chceme dát prostor scénickému čtení. Třešničkou na dortu by měla být židovská svatba v podání prostějovské taneční skupiny RUT na letošních slavnostech vína v neděli.
Uplynulé akce pro Židovský rok v Knihovně BBB
Deník mého bratra & Hudba židovských autorů (20. listopadu 2015)
Scénické čtení z deníků židovského chlapce, jenž prošel Terezínem a zahynul v Osvětimi, ve spojení se skladbami židovských autorů.
Židovská kuchyně (22. října 2015)
Přednáška Zuzany Prudilové spojená s ochutnávkou košer jídla a vína z kuchyně Židovské obce Brno.
Golem v českém filmu (7. října 2015)
Beseda s filmovým kritikem a spisovatelem Pavlem Taussigem.
Židovská svatba (13. září 2015)
Během Slavností vína proběhla ukázka židovské svatby v podání Taneční skupiny RUT z Prostějova.
Klezmerový koncert - RabiGabi a. G (7. května 2015)
Historie židovské komunity v Uh. Hradišti (1. dubna 2015)
Povídání o místní židovské komunitě, která byla až do počátku druhé světové války nedomyslitelnou součástí našeho města.
Židovské zvyky (18. března 2015)
Projdeme židovským kalendářem a dozvíme se, co znamenají a jak se slaví svátky jako je Šabat, Roš hašana, Jom kipur, Sukot, Chanuka, Purim, Pesach a Šavuot.
Tváří v tvář (26. února 2015)
Přednáška o vzniku archivu vizuální historie MALACH, o Nadaci šoa Univerzity Jižní Kalifornie atd. Během přednášky se dozvíme, jak celý archiv vznikl, co bylo počátečním impulzem jeho založení, i o natáčení rozhovorů u nás.
Izrael - cestopisná beseda (14. ledna 2015)
Izrael není jen země komplikovaného soužití mnoha kultur, náboženství, národů... je to i země plná krásných památek, milých a pohostinných lidí, plná přírodních krás. Každý, kdo tuto rozporuplnou a zároveň pozoruhodnou zemi navštíví, je naplněn "duchovnem", které je v této zemi cítit na každém kroku. Stačí se jen otevřít a vnímat... Přednáší Táňa Zavřelová z CK Kudrna.
Historie židovské synagogy
Židovská synagoga byla postavena v roce 1875 a sloužila bohoslužebným účelům početné židovské obce až do druhé světové války. Dne 22. června 1941 byla budova přepadena skupinou gestapa a místních členů Vlajky a totálně zdemolována. Zasvé vzalo veškeré vnitřní vybavení, varhany, křišťálový lustr, bohoslužebné náčiní, matriky, otlučeny byly židovské symboly. Trosky byly polity benzínem a zapáleny, ale protože se nepodařilo celou budovu vypálit, žhářský pokus byl zopakován 12. srpna. Hasičským sborům nebylo povoleno hořící budovu hasit, a tak vydrancovaná synagoga zůstala v ruinách. V listopadu téhož roku tyto ruiny zakoupilo město za 30.000 korun a určilo je ke zbourání.
Více informací o historii synagogy si můžete přečíst zde.

Píšu povídky, píšu básně... termín prodloužen do 22. ledna 2021
letos již 23. ročník literární soutěže pro děti do 15 let
Napište nám, které tituly byste rádi uvítali v nabídce našich oddělení.