Zpíváme si s Masarykem aneb Desatero prezidenta Masaryka dětem

vytvořeno: 26.9.2018, před 6 roky v rubrice Aktuálně první beseda z projektu Dějiny v příbězích nejen pro děti

V rámci projektu Dějiny v příbězích nejen pro děti připravuje Knihovna BBB - oddělení pro děti sérii besed a scénických čtení zaměřených na letošní 100. výročí vzniku ČSR. A tak jsme ve středu 26. září dopoledne přivítali společně s dětmi 4.tříd ZŠ UNESCO známého hudebníka Daniela Dobiáše

a herce a muzikálového zpěváka, rodáka z Jihoafrické republiky, Josefa Guruncze.

V jejich podání zazněla řada prvorepublikových písniček a nechyběla ani Československá hymna a oblíbená píseň T.G.M. Ach, synku, synku. Společně jsme si připomněli Desatero rad prezidenta Masaryka dětem, které měl neobyčejně rád. Zaznělo například:

"Přeju Vám, jak jsem to slýchal od malička, zdraví a Boží požehnání. Abyste zůstaly dlouho zdravé, musíte se o to přičinit a není to nic těžkého: Pečujte o čistotu svého těla, nebojte se vody, myjte se s chutí, koupejte se a plavte, pohybujte se čile na čerstvém vzduchu a dejte se ohřívat sluníčkem.

V jídle buďte střídmé, vystříhejte se mlsání a nepijte žádných alkoholických nápojů."

Překvapilo nás, kolik písniček děti znají. Zpívali kluci a holky, zpívaly paní učitelky, zpívaly i knihovnice.

"Úžasné to bylo! Všechny písničky jsem znal," pochvaloval si i pan ředitel.