Historie knihovny

Historie knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti.

• 1848 Založen spolek Lípa slovanská, který vybudoval slovanskou knihovnu a čítárnu. Spolek i knihovna sídlily v hostinci U Černého medvěda a zanikly již r. 1849.
  • 1862 Založen Čtenářský spolek. Zpočátku měl 60 členů a sídlil v domě U Zeleného stromu.
  • 1867 Na půdě Čtenářského spolku vznikla Měšťanská beseda. Knihovna Měšťanské besedy patřila až do r. 1918 k největším spolkovým knihovnám ve městě a plnila i funkci veřejné knihovny.
  • 1900 Ustanovena knihovna Knihovní jednoty, další z knihoven sloužících veřejnosti
  • 1912-1914 Postupně otevřena Veřejná čítárna a knihovna, základ pozdější skutečně veřejné městské knihovny. Umístěna byla nejprve v soukromém domě v Nádražní ulici, později v městské Redutě. Knihy a časopisy se nakupovaly z příspěvků města, spolků i jednotlivců.
  • 1919 Po dočasném přerušení provozu v letech 1918-1919 je otevřena nová veřejná městská čítárna
  • 1921 Pravidelnou činnost zahájila Veřejná knihovna královského města Uh. Hradiště. Na její činnost přispívalo město částkou 10.000,- Kč ročně. Ke knihovně byl přičleněn fond knihovny Knihovní jednoty. Veřejná knihovna sídlila v prostorách staré radnice. Prvním knihovníkem se stal učitel František Čepelák.
  • 1922 Město zakoupilo knihovnu Měšťanské besedy a přičlenilo ji k veřejné knihovně, čímž bylo dovršeno soustředění největších spolkových knihoven v rámci Veřejné městské knihovny
  • 1923 Novou knihovnicí se stala učitelka průmyslové školy Anna Podhorná, která absolvovala knihovnický kurz zakončený zkouškou
  • 1927 Knihovníkem se stává Bedřich Beneš Buchlovan, učitel, literární a osvětový pracovník
  • 1931 Knihovna přestěhována do prvního patra městské Reduty
  • 1939-1945 V období 2. světové války bylo nuceně vyřazeno asi 2500 svazků, čímž knihovna přišla o 35% fondu. Bedřich Beneš Buchlovan dočasně opustil veřejnou knihovnu a pracoval jako knihovník v knihovně Slováckého muzea. Na místo knihovníka je dosazen František Vacula. Řada knih povinně vyřazovaných z veřejných knihoven byla zachráněna právě přesunem do knihovny Slováckého muzea.
  • 1945 Po osvobození nastupuje na post knihovníka veřejné knihovny opět Bedřich Beneš Buchlovan
  • 1946 Zřízeno samostatné dětské oddělení
  • 1951 Po dlouhotrvajícím upozorňování na nevyhovující a nedostačující stav dosavadních prostor byla veřejná knihovna přemístěna do přízemí opravené bývalé židovské synagogy.Vládním nařízením č. 46/51 Sb. byla zrušena knihovní rada a městská knihovna s čítárnou se stala Okresní lidovou knihovnou, pak Okresní knihovnou v Uh. Hradišti. Novou ředitelkou se stala Valerie Vignatiová.
  • 1952 Knihovna získala ocenění Vzorná lidová knihovna
  • 1953 Ředitelem knihovny se stal Jaromír Finda
  • 1955 Po necelých dvou letech střídá ve funkci J. Findu nový ředitel Josef Blaha
  • 1958 Novou ředitelkou se stala Věra Janíková (provdaná Volopichová)
  • 1960 Knihovna obhájila Štít ministerstva kultury a získala titul Vzorná okresní knihovna
  • 1966 Budovu bývalé synagogy zachvátil požár, který zničil první patro a střechu
  • 1968 Po rozsáhlé rekonstrukci se stala jediným uživatelem budovy knihovna, která dne 1. března znovu zahájila svou činnost
  • 1969 Za občanskou angažovanost v roce 1968 je k 31. 12. zbavena funkce ředitelka Věra Volopichová (v září roku 1970 odchází z knihovny úplně), na jiná pracovní místa jsou ze stejných důvodů přeřazeni Anna Mikulková a Miroslav Ressler.
  • 1970 Novou ředitelkou je ustanovena Libuše Kroulíková. Činnost zahájila první profesionální pobočka knihovny na novém sídlišti Mír (dnes Náměstí Republiky).
  • 1973 Proběhlo vyřazování knih, jejichž autoři byli komunistickým režimem zakázáni. Zapečetěný a přísně evidovaný soubor knih byl uskladněn na pobočce knihovny Morava.
  • 1974 Je otevřena další pobočka knihovny v Mařaticích
  • 1982 Otevírá se pobočka knihovny na sídlišti Štěpnice
  • 1984 Novou ředitelkou knihovny se stala Olga Marťanová
  • 1992 Dochází ke změně názvu knihovny na Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana
  • 1992 Začíná proces automatizace knihovny (jako první je automatizováno dětské oddělení)
  • 1997 Během povodní v červenci 1997 bylo zaplaveno přízemí budovy, poškozeno vybavení i fond. Došlo ke statickému narušení budovy, která z tohoto důvodu musela podstoupit rekonstrukci.
  • 1998 Budova synagogy byla kvůli rekonstrukci uzavřena, provoz knihovny byl rozptýlen do několika náhradních prostor ve městě
  • 1999 Po rekonstrukci interiérů, která zásadním způsobem změnila vnitřní dispozice budovy, byla 8. listopadu Knihovna BBB opět otevřena pro veřejnost. Ve stejném roce byla otevřena další profesionální pobočka knihovny v Jarošově.
  • 2000 V knihovně proběhla historicky první Noc s Andersenem
  • 2002 Dokončena nová fasáda budovy, nesoucí původní barvu a částečně obnovené ozdobné prvky
  • 2003 Po ukončení činnosti okresních úřadů se stává zřizovatelem knihovny Město Uherské Hradiště (od 1. ledna)
  • 2004 Bezprecedentní rehabilitace architektonického pojetí synagogy byla završena obnovou kupole