Hradišťské sluníčko 2019

datum akce 16.6.2019, před 5 roky | vytvořeno: 17.6.2019, před 5 roky v rubrice Aktuálně ... zpravodajství z týdenního minifestivalu k podpoře dětského čtení

I když se minifestival Hradišťské sluníčko konal v týdnu 17. - 21. června 2019, sluníčko nám vysvitlo mnohem dříve. Již ve středu 5. června jsme odměnili v Galerii J. Uprky ty nejlepší psavce Zlínského kraje a o týden později, v pátek 14. června jsme přivítali děti z družebního města Skalica.

V pondělí, 18.6.2018, už podevatenácté vyhlásilo Hradišťské sluníčko výsledky literární a výtvarné soutěže Píšu povídky, píšu básně... a Ex-libris 2019. Téměř zaplněné kino Hvězda tleskako oceněným a odměnou všem pak bylo promítání animovaného filmu Pohádky naruby.

Po celý týden patřila dopoledne v dětském knižním království všem prvňáčkům.

Královny Hana, Lívia, Miroslava, Lenka a král Radovan společně s královskými dcerami Oldřiškou, Beátkou, Elenkou, Rút a Veronikou přivítali prvňáčky základních škol našeho města mezi rytíře řádu krásného slova. Celkem bylo odpasováno 390 dětí, kromě uherskohradišťských dětí také prvňáčci ZŠ J. Bublíka v Bánově, ZŠ Jalubí, ZŠ Nedakonice, ZŠ Polešovice a ZŠ Mistřice. Odměnou všem byla kniha Miroslava Tvrze Kde se nosí krky. Malí čtenáři slíbili, že budou knížky ochraňovat jako nejvzácnější poklad a budou rádi číst.

Pasováním prvňáčků na čtenáře jsme slavnostně ukončili projekt

Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka.

Podvečery na trávníčku u knihovny pak lákaly na pohádku hlavně ty nejmenší. V pondělí četla z knihy 7 návyků šťastných dětí herečka Jitka Hlaváčová. V úterý, přesně po patnácti letech, tentokrát s Klárou Vojtkovou, představil David Vacke knihu Zvířátka z Malinové paseky. Ve středu nás trošku postrašila bouřka, ale neodradila děti ani Petru Staňkovou s příběhy z knihy  Bylo jednou jedno loutkové divadlo. Svou večerníčkovskou premiéru brilantně zvládl také Pavel Šupina. Při čtvrtečním podvečením čtení všechny okouzlil a pobavil se Čtrvtkovými příběhy o koťatech. A v pátek se četlo po roce opět česko-anglicky, tentokrát z knihy Nenažraná koza od Petra Horáčka.

Máme velkou radost, že večerníčky těší nejen malé posluchače, ale také jejich rodiče.

Jak řekla jedna maminka: "Začínají večerníčky, už přišlo opravdu léto."

Tak tedy: Zase za rok a krásné léto!

Děkujeme: Městu Uherské Hradiště, hercům a Slováckému divadlu, paní Olze Švecové, flétnistkám Viktorce a Toničce, všem dětem, učitelům, rodičům i prarodičům!